İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler
22 Haziran 2024

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Naklinden Sonra

İlik nakli süreci boyunca hem çocuğunuz hem de siz ebeveynler olarak birçok zorluk ve sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz. Ancak bu zorlu süreç büyük ölçüde geride kaldı ve taburcu oluyorsunuz. Nakil sırasında alınan ilaçlar çocuğunuzun bağışıklık sistemini zayıflattı ve bu durum enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirdi. Bu durum 6 ay ile 1 yıl arasında devam edebilir. Hastanede yattığınız süre boyunca enfeksiyonlardan korumak için dikkat ettiğimiz kuralları, evde de aynı titizlikle devam ettirmeliyiz.

Oda ve Eşyalar

 • Çocuğun odası ayrı bir şekilde düzenlenmelidir.
 • Oda, silinebilir boya ile boyanmalıdır.
 • Odada fazla eşya bulundurulmamalıdır.
 • Toz tutan tüylü halılar kullanılmamalıdır.
 • Çocuğun yatacağı yatak, yorgan ve yastık yün olmamalıdır.
 • Evde nem oluşturan veya küflenen odalar varsa evin tamamı silinebilir boya ile boyanmalıdır. Duvarlar, zemin, döşeme ve radyatörler düzenli olarak silinmeli, banyo ve lavabo iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Ev Temizliği

Ev temizliği haftada iki kez yapılmalıdır. Çocuk başka bir odaya alındıktan sonra odası elektrikli süpürge ile süpürülmeli, çamaşır suyu ile silinmeli, nemli bir bez ile tozu alınmalı ve oda havalandırılmalıdır. Mutfak, banyo ve lavabo gibi sürekli kullanılan alanların temizliğine dikkat edilmelidir. Nevresim takımları haftada bir kez değiştirilmelidir.

El Yıkama

Enfeksiyonlara karşı en etkili korunma yöntemi el yıkamaktır. Transplantasyon sonrası ilk 6 ay boyunca bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle daha dikkatli olunmalıdır. Ellerinizi sabun ile en az 10 saniye yıkamalı ve ardından su ile iyice durulamalısınız.

Ellerinizi Yıkamanız Gereken Durumlar

 • Yiyecekleri hazırlamadan önce,
 • Yemek yemeden önce,
 • Tuvaletten çıktıktan sonra,
 • İlaçları almadan önce,
 • Grip gibi hastalıklar sırasında sık sık,
 • Hayvan, bitki veya kirli bir şeye dokunduktan sonra,
 • Kateter varsa pansuman öncesinde,
 • Elleriniz kirli olduğunda ellerinizi sabun ile en az 10 saniye yıkamalı ve ardından su ile iyice durulamalısınız.

Giysiler

Çocuğunuza yün ve naylon içeren giysiler yerine pamuklu giysiler tercih etmelisiniz. Yeni alınan giysileri kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız. İç çamaşırlarını yıkadıktan sonra ütülemelisiniz ancak diğer giysilerin ütülenmesi gereksizdir.

Banyo

Haftada iki kez banyo yapılmalıdır. Banyoda hipoalerjenik ve antibakteriyel özellikte temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Havluları kendisine ait olmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Banyo sonrası cildine uygun bir nemlendirici kullanarak cilt nemlendirilmelidir.

Cilt Bakımı

Çocuğunuzun kullandığı ilaçlara bağlı olarak cilt kuruluğu meydana gelebileceğinden banyo sonrası ve zaman zaman cildini nemlendirmeniz gerekebilir. Güneşe çıkmadan en az 20 koruma faktörlü krem kullanılmalı, uzun kollu giysiler ve pantolon giyinmeli, şapka kullanılmalıdır. Ayrıca cilt her gün kontrol edilmeli, kızarıklık, kaşıntı veya kabarıklık fark edilirse doktora başvurulmalıdır.

Ağız Bakımı

Hastanede kaldığınız günlerde kullandığınız ağız bakım ürünleri (sodyum bikarbonatlı gargara ve serum fizyolojik) evde de devam ettirilmelidir. Yemeklerden sonra her gün 3 kez ağız çalkalanmalıdır. Trombosit sayısı 100,000'in üzerine çıktığında yumuşak bir diş fırçası ile dişler fırçalanabilir.

Maske Kullanımı

Evde yalnızca ev halkı mevcutken ve kimsede bulaşıcı bir enfeksiyon bulunmuyorsa, çocuğunuzun maske takması gerekmez. Sizinle birlikte oturabilir ve yemek yiyebilir. Ancak misafir geldiğinde ve çocuk dışarı çıktığında maske takmalıdır. Kemik iliği nakli sonrasında ortalama 6 ay boyunca maske kullanılması gereklidir, ancak bu süre doktorunuzun önerisi ile değişebilir.

İlik Naklinden Sonra Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri