İlik Nedir Görevleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik nedir, alyuvarlar, akyuvarlar, su ve yağdan meydana gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan kemiklerin boşluklarını dolduran oldukça yumuşak bir yapıya sahip ve damardan daha zengin dokudur. İnsan vücudunda oldukça büyük bir öneme sahip olan bu dokular yaşam için gerekli olduğu kadar vücutta bulunan organların ve yapının sağlıklı işlev yapabilmesi için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

İlik nedir?

İnsan vücudunda bulunan bazı kemiklerde yağdan meydana gelen sarı ilik bulunmaktadır. İnsan vücudunda diğer önemli, göreve sahip olan kırmızı kemik iliği ise kan hücrelerinin yapımında büyük bir göreve sahiptir. İlk olarak dünyaya gelecek kişinin anne karnında başlamak üzere üç ana kısımda oluşmaya başlar. Bu kısımlar ise dalak, karaciğer ve kemik iliği şeklinde oluşur. Bu kısım bittikten sonra kişi dünyaya geldikten sonra bir iki ay içerisinde dalak ve karaciğer organlarında kan yapım işlemi aşamalı olarak sona ermeye başlar. Bu görevlerin bitiminden sonra kan hücrelerinin tamamen yapım işlemi insanda kemik iliği bu görevlerin tamamını üstlenir. Uzun bir yıl geçtikten sonra ise her organın işlevinin yavaşlaması ve bitmesi gibi kemik iliğinde de azalma meydana gelmektedir. Yaş olarak ileri yaşlara gelen insanlarda kırmızı kemik iliği genel olarak göğüs kemiklerinde, kalça kemiklerinde, kemik uçlarında ve yassı kemiklerin uç kısımlarında bulunan süngersi doku içinde bulunmaktadır. Kırmızı kemik iliği bu şekilde insan vücudunda bulunurken sarı ilik ise insanda uzun kemiklerin uç kısımlarında bulunan boşluklarda bulunmaktadır.

Yaş ilerlemesiyle zamanla insan vücudundaki miktarı oldukça artmaktadır. Kan kanseri olan kişilerde üreme genel olarak sarı iliği de işgal ederek hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu şekilde üreme neticesinde ise kırmızı ilik görüntüsü alarak bu şekilde hastalığın şekil kazanmasına neden olmaktadır. Kırmızı kemik iliği insan vücudunda yüzde olarak ifade edersek işgal ettiği alan yüzde3-6 arasında değişkenlik göstermektedir. Daha da ileri olarak saniyede alyuvar 3 milyon civarında alyuvar verirken 50- 60 bin civarında ise kemik iliğinden akyuvara kan verilmektedir. Bazı özel durumlar karşısında ilikte meydana gelebilecek oksijen azlığı ve kan kaybı gibi durumlarda normal çalışma seviyesinin üstü olarak ilik 8 kat daha fazla alyuvar üretebilmektedir. Daha ayrıntılı olarak incelendiği zaman yani mikroskop altında inceleme yapıldığı zaman ilik içinde ve çevresinde hücreler çeşitli olarak ayırt edilebilmektedir. Bu hücrelerin başında gelen eritroblastlardır. Bu hücreler çeşitli aşamalardan geçerek çekirdeklerini kaybetmesi sonucunda alyuvar olarak görevlerini devam ettirmektedirler. Çok çekirdekli dev hücre olan megakaryositler ise kanda meydana gelen trombositlerin yapımında görevlidirler. Son yıllarda uzmanların çalışmaları neticesinde ortaya çıkarılan durum ise insan vücudunda bulunan bütün kemik iliklerinin bir ana hücreden meydana geldiği uzmanlar tarafından ortaya çıkarılmıştır.

İlik anne karnından başlayarak ölüme kadar insan vücudunda çok farklı ve önemli görevlere sahiptir. İşlevi ve insan vücuduna sağladığı katkı yaşamsal olarak çok faydalı ve insan vücudu için önemli olan kanın üretiminde önemli bir yere sahiptir. İnsan hayatında dengelerin oluşumunu sağlayan kan ilik sayesinde üretimi yapılarak kişinin yaşamını sürdürmesine neden olmaktadır.

İlik Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Özellikleri ve Görevleri

İlik Özellikleri ve Görevleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Kemik İliği Bağışı Kemik İliği Uyumu

Kemik İliği Bağışı Kemik İliği Uyumu