Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik iliği biyopsisi, hastanede yapılabildiği gibi, klinikte ya da doktor muayenehanesinde gerçekleştirilebilir. Bu işlem kan bozukluklarında Uzman olan hematolog ya da kanser uzmanı olan onkoloji doktoru tarafından hemşire eşliğinde yapılabilir. Kişinin kemik iliği muayenesi yaklaşık yarım saat sürer. Fakat daha önceden damar yolundan sakinleştirici verilirse, işleme hazırlık ve sonrası için biraz daha süre uzayabilir.

Kemik iliği biyopsisi nasıl yapılır?

İşlem yapılmadan önce hastanın kalp atışı, kan basıncı kontrol edilir. Kemik iliği biyopsisi acı verebilir. Bu yüzden hastaya anestezi verilebilir. Genellikle lokal anestezi yeterli olabilir. Bu hastanın işlem sırasında uyanık olmasını sağlar, ancak ağrısı azalır. Gerekirse damardan sakinleştirici verilebilir. Önceden işaretlenen bölgeden özel iğneyle girilerek işlem yapılır. Kemik iliği sıvısı, doku örneği genellikle leğen kemiğinin arkasında tepede toplanır. Bazen göğüs kemiği, kalçada kasığa doğru ön kısımda kullanılır. Küçük çocuklarda, bebeklerde ise örneğin alınması için bacak kemiğinin altı, dizin altı tercih edilir. Hastalar yüz üstü ya da yan yatırılarak, sadece işlem yapılacak bölgesi görünür hale getirilerek kemik iliği biyopsisi yapılır.

Biyopsi sırasında katı kemik iliği dokusu içinden örnek alınır. Bu kemik biyopsisi ile aynı olmaz. Kemik biyopsisinde kemiğin kendisinden örnek alınırken, kemik iliği biyopsisinde kemik iliği dokusundan örnek alınır. Kullanılan iğnede daha farklıdır. Çünkü bu işlemde kullanılan iğne, kemik iliğinin özünü toplamaya yardımcı olacak şekilde tasarlanır. Kemik iliği örneği alınırken, hastalar donuk ve ağrı veren bir his ya da çekme hissi duyabilir. Yapılan işlem sadece birkaç dakika içinde tamamlanır.

Kemik iliği biyopsisi sonrasında

Hastanın kemik iliği muayenesinden sonra, kanama sona erinceye kadar iğnenin girdiği yere geniş basınç uygulayacak bandaj hemşire tarafından yapılır. Bu bandaj daha sonra küçükle değiştirilir. Lokal anestezi alan hastalar sırt üstü 10-15 dakika yatarak dinlenir. Bu esnada biyopsi uygulana yere basınç yapılması gerekir. Bundan sonra hastalar sorun yoksa normal işlerine geri dönebilir. Damar yolundan sakinleştirici verilen hastalar ise odada dinlenmeye alınır. Bu hastalardaki etkinin 24 saat sürmesi söz konusudur. Bu nedenle hastanın yanında refakatçı olması ve kendisine destek olması uygundur.

Biyopsi yapılan alanda hastalar 1 hafta kadar hassasiyet hissedebilir. Bu durumda ağrı kesici kullanmak için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Soğuk kompres uygulaması hissin azalmasına yardımcı olabilir. Bu esnada hafif egzersizler yapılması da tavsiye edilir. Hastaların 24 saat kadar bölgeyi koruması, bandajı çıkarmaması ve kuru tutması gerekir. Bu sürede banyo yapmamak ve suyla temas etmemek uygundur. 24 saatten sonra böyle bir kısıtlama olmaz. Az miktarda kanama olabilir. Ancak bandajı kirletecek kadar kanama olursa, doktora gidilmelidir. Özellikle ateş olması, ağrının gittikçe artması, biyopsi yapılan yerde şişkinlik olması, kızarıklık olması ya da iltihap olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kemik İliği Biyopsisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Sarı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

İlik Donörü Belirtileri ve Tedavisi

İlik Donörü Belirtileri ve Tedavisi