Kemik İliği Bağışı Kemik İliği Uyumu
15 Mayıs 2024

Kemik İliği Bağışı Kemik İliği Uyumu

Kemik iliği bağışı, doğuştan ya da sonradan insan vücudunda ortaya çıkabilecek bazı rahatsızlıklardan mustarip olan kişilerin, eksik olan kök hücre miktarlarını bağış yoluyla ideal miktara getirmek esasına dayalı bir yöntemdir. Vücut içindeki hayatsal faaliyetlerin tamamında yer alan kan hücrelerinin eksiklikleri durumunda vücut bağışıklık gücü hızla düşer ve mikrop, bakteri gibi parazitlerin saldırısına karşı koyamaz hale gelir.

Başarılı olarak tamamlanan kemik iliği bağışı operasyonlarında ise vücudun kan hücresi üretim hızı artırılarak yaşamsal faaliyetlerin olağan şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

Kemik İliği Bağışı Yapacak Kişinin Hasta ile Uyumu Ne Düzeyde Olmalıdır?

Kemik iliği bağışı operasyonlarına başlanabilmesi için gerekli olan uyumluluk düzeyi ilk olarak tam uyumlu bağışçılardır. Hasta ile 8'de 8 uyumluluk oranı taşıyan vericilerin bulunduğu operasyonlarda, vücudun iliği kabul etme ve uyum gösterme oranı oldukça yüksektir. Tam uyumlu vericilerin bulunamadığı durumlarda tama yakın ya da kısmi doku uyumu gözlenen gönülllüler tercih edilir. Burada aranan uyum oranı 8'de 7 oranlarıdır.

Bağışçılardan kemik iliği bağışı sonrasında ilik uyumu en yüksek düzeyde olan kişiler, hasta ile aile bağı bulunanlardır. Bu yüzden öncelikli tercih akrabalardır. Ancak bu sınıftan uyumlu donör bulunamaması durumunda kan bağı olmayan kişilerden de ilik nakli yapılabilir.

Nakil Edilecek Kemik İlikleri Yalnızca Kemik Dokusundan mı Elde Edilebilir?

Kemik iliği nakli için 3 tane kök hücre üretim yöntemi bulunmaktadır. Kemik iliğinden, göbek kordonundan ve son olarak kandan kemik iliği elde edilebilir. İliğin, hangi yöntemle elde edileceği, donör üzerinde yapılan ayrıntılı testler sonucunda belirlenir. İliğin hasta ile uyum gösterebilme ihtimalleri de hesaba katılarak en uygun ve verimli yöntem tercih edilir. Yöntem belirlemede vericinin tercihi de önemli bir unsurdur. Verici, bütün yöntemler hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilir ve kendisini en rahat hissedeceği yöntemi tercih edebilir.

Kemik İliği Nakli Sadece Başka Bireylerden Alınan İlik ile mi Mümkündür?

Uygun koşullar taşındığında kemik iliği hücreleri kişinin kendi vücudundan alınan sağlıklı ilik ile de mümkündür. Hastanın kendisinden alınan kan ile elde edilen kemik iliği operasyonlarına otolog, başka bir vericiden alınarak yapılan operasyonlara ise allojenik denir.

Otolog operasyonlarda, kemik iliği bağışı yapılacak hücreleri vücuttan almak için uzmanlar tarafından gözlemlenen hastanın en uygun olduğu dönemin gelmesi beklenir. Vücudun kendini toparlaması ve kök hücrelerin gelişmesini sağlamak için, operasyon öncesi belirli bir süre kemoterapi uygulanabilir.

Hücrelerin, hastanın vücudundan alınmasının ardından tekrar enjekte edilebilmesi için belirli bir süre beklemek gerekebilir. Bu süre, bazen aylar bazen yıllar olabilmektedir. Bu zaman zarfında kemik iliği bağışı yapılacak gün gelene kadar ilikler, tedaviyi gerçekleştiren sağlık kuruluşunun özel koruyucu birimlerinde bozulmadan muhafaza edilir.

Kemik İliği Bağışı İçin Nasıl Donör Olunur?

İlik bağışı yapmak isteyen kişiler ilk olarak bireysel olarak yapabilecekleri basit bir gözlem ile kendilerinde belirli bir hastalık olup olmadığını belirlemedir. Örneğin 50 kilonun altında olmamak, herhangi ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olup olmadığı gibi bulgular, donör uygunluğu seviyesi hakkında başlangıç düzeyinde tahminler verecektir.

Gönüllü olacak kişilerde 18- 55 yaş aralığında olma şartı aranmaktadır. Böyle bir üst sınırın belirlenme nedeni, gönüllü olarak bağışta bulunan kişilerin, kendisiyle uyumlu olan hasta ile eşleşmesi için uzun yıllar bekleyebilme ihtimalinin bulunmasıdır.

Kemik iliği bağışı yapacak kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımaması gerekir.

Kemik İliği Bağışı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?

Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Nelerdir?

Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Nelerdir?

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi