Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik iliği nakli, bilindiği gibi günümüzde son derede geliştirilmiş olan tıp ile oldukça uygulanan bir durumdur. Özellikle lösemi durumlarında kemik iliği nakli hayat kurtarmaktadır. Fakat bu durumda asıl sorun kişiye uygun kemik iliğinin bulunmasıdır. Bu durum ise genellikle kardeşlerden alınan kemik iliğini diğer kardeşe verilmesi ile yapılmaktadır. Bunun dışında diğer insanlardan kemik iliğinin bulunması güçtür. Fakat tıp her ne kadar gelişirse gelişsin lösemi olan çocukların sadece yüzde beşlik bir kısmında bu tedavi cevap vermektedir. Bu şansı yakalayan yüzde beşlik kısım ise yapılan kemik iliği nakli gibi tedaviler ile lösemiden kurtulabilmektedir. Kemik iliği yapılan hastalarda da sürekli olarak kişiye ilaç tedavileri ve kemoterapi uygulamaları uzun yıllar yapılarak hastanın bu hastalıktan kurtulması sağlanmaktadır. Kemik iliği naklinin asıl amacı ise sağlıklı bir kişiden hasta kişiye uygun olan kan hücrelerinden alarak hasta kişiye vermektir. Bu sayede hastalığa yakalanmış olan ve ilik verilen hastanın vücudu bu hücreleri kullanarak diğer hücrelerinde iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu çok uzun yıllarda meydana gelen bir durumdur. Bu durumun aksine bazı kişilerde bu tedaviden de herhangi bir cevap alınamamaktadır.

Kemik iliği nasıl alınır?

Kemik iliği nakli yapılabilmesi için öncelikle uygun iliğin bulunması gerekmektedir. Aksi durumda bu kişiden hasta kişiye kemik iliği nakli yapamaz. Uygun kemik iliğinin bulunmasından sonra ise sağlıklı kişide genel testler yapılarak kişi ameliyata hazırlanır ve genel anestezi uygulanarak kişi uyutulur. Hasta uyutulduktan sonra hastanın kemiklerine özel iğneler kullanılarak inilir. Bu şekilde kemikten gerekli ilik alınır ve özel şekillerde muhafaza edilir. Bu ilikler direk olarak alındıktan sonra hiç bekletilmeden hasta olan kişinin vücuduna damar yolu ile verilir. Yapılan bu kemik iliği nakli sonrasında yaklaşık olarak üç hafta içerisinde kişideki kan yapımı gözlemlenebilmektedir.

Başarı oranı: Kemik iliği nakli birçok zaman başarılı olmaktadır. Tıbbi olarak bu durum yüzde olarak hesaplanmıştır ve bu hastalıkta kemik iliği nakli tedavisi sonrasında hastalardan genel olarak %45-75 arasında değişiklikler göstermektedir. Ameliyattan sonra meydana gelen enfeksiyonlar ya da vücudun iliği kabul etmemesi gibi problemler nedeni ile bazen bu hastalıktan olumlu sonuçlar alınamaz.

Birçok ameliyatta ve tedavide riskler olduğu gibi kemik iliği naklinde de birçok risk bulunmaktadır.
  • Yapılan ameliyat sonrası kişinin sindirim sisteminde, ağzında ve mukozalarda yara oluşmaları gözlemlenebilmektedir. Bu durumda kişinin sindirimin bozulması gibi durumlar meydana gelebilmektedir.
  • Bu durumun yanı sıra kişilerde böbrek hastalıklarının meydana gelme durumu yapılan kemoterapi uygulamaları ile olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle böbrek hastalıkları çokça görülen risklerden biridir.
  • Bir diğer büyük risk ise yapılan kemik iliği nakli sonrasında hastalık yıllar sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum hastalığın en büyük riski özelliğini taşır. Fakat gelişen tıp sayesinde hastanın kullandığı ilaçlar ile lösemi tamamen ortadan kaldırılarak bu riskinde önüne geçilmiş olur.
Bunun yanında hastaların ve yakınlarının tedirgin olduğu bir durum daha vardır ki bu durumda kemik iliğini verecek kişinin iliği verdikten sonraki durumudur. Aslında bu operasyon sonrasında ilik veren kişide herhangi bir sakatlanma, yaralanma, gibi bir durum söz konusu olmaz ve kişi eski hayatına devam eder.

Kemik İliği Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni