Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik iliği kanseri, tıpta multipl miyelom olarak tanımlanır. Bu kanser türü bir tür beyaz kan hücresi olan plazma hücrelerinde başlar. Ayrıca plazma hücreli kanserlerin en fazla görülenlerinden biridir. Plazma hücreleri vücutta bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bunlar enfeksiyonla savaşmak için, antikor üretmektedir. Bu rahatsızlıkta anormal plazma hücreleri ise paraprotein denilen faydalı işlevi bulunmayan tek tip antikor üretmektedir. Kemik iliği kanserinin teşhisinde genellikle paraprotein ölçümü kullanılır.

Kemik iliği büyük kemiklerin ortasındaki süngerimsi yapıdır. Burada hem plazma hücreleri bulunmakta hem de kan hücreleri üretilmektedir. Hastalık sırasında plazma hücrelerinin DNA sı hasar görmekte ve kanserli duruma gelmektedir. Bunlar miyelom hücreleri olarak tanımlanır. Çoğu kanserin aksine bu kanser türünde kitle ya da tümör olmaz. Burada kemik iliği içindeki miyelom hücreleri bölünür ve çoğalırlar. Genellikle yetişkinlerde kemik iliğinin aktif olduğu alanları yani göğüs kafesi, omurga, pelvis, kalça, omuzlar gibi yerleri tutar. Kemik iliği kanseri genellikle kemik iliğindeki birikmiş miyelom hücrelerinden, kan ve idrardaki paraprotein ile belirlenir.

Kemik iliği kanseri hücreleri

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, kemik iliği kanseri de hücrelerde başlamaktadır. Vücutta ihtiyaç duyulmayan yeni hücreler oluşmakta, hasarlanmış olan ve eskiyen hücrelerde ölmemektedir. Bazen hücreler birikerek kitle oluşturabilir. Plazma hücrelerinin anormal hale gelmesi sonucunda, miyelom yani kemik iliği kanseri ortaya çıkar. Bu anormal hücreler kendi kopyalarını meydana getirmek için bölünmeye devam ederler. Bu sayede çok sayıda anormal hücre oluşur. Bunlara miyelom hücreler denir. Bunlar zamanla kemik iliğinde birikim yaparlar ve kemikteki sert alanlara zarar vermeye başlarlar. Bu birikim farklı alanlarda olduğunda, bu multipl miyelom adını alır. Bunun dışında hastalıkta böbrekler gibi başka organ ve dokularda zarar görebilir. Hücreler M proteinleri denilen antikorlar ile diğer proteinleri üretmektedir. Proteinler idrarda, kanda ve organlarda birikim yapar.

Kemik iliği kanseri risk faktörleri nelerdir?

Bu kanserin oluşum nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat bulaşıcı bir kanser değildir. Hastalar bunu başkalarından kapmazlar. Kemik iliği kanserinde bazı faktörlerin riski arttırdığı bilinmektedir. Bunlar;

65 yaşın üzerinde olmak: Yaşın ilerlemesi kemik iliği kanserinin gelişiminde etkilidir. Hastalığın teşhisi genellikle 65 yaşından sonra olur. 35 yaşın altındaki kişilerde genellikle miyelom teşhisi olmaz.

Irk: Miyelom genellikle Afrikalı Amerikalılarda daha fazla görülmekte, Asyalı Amerikalılarda daha az görülmektedir. Irklardaki bu riskin nedeni bilinmemektedir.

Erkek olmak: Toplumda erkeklerde kadınlarda fazla kemik iliği kanseri teşhisi yapılmaktadır.

Kişide belirsiz MGUS öyküsünün olması: bu anormal plazma hücrelerinin M proteinlerinin üretmiş olduğu iyicil durumdur. Semptom genellikle olmadığından, anormal M protein kan testiyle bulunur.

Ailede multipl miyelom öyküsünün olması: bu genetik yatkınlığın olması, kemik iliği kanseri riskini arttırmaktadır.

Kemik iliği kanseri belirtileri nelerdir?

Hastalarda en fazla sırt ve kaburgalarda yoğunlaşan kemik ağrısı, kemik kırıkları, yorgunluk ve halsizlik, susamak, sıkça enfeksiyon geçirmek, ateş, iştahsızlık ve kilo kaybı, bulantı ve kusma, kabızlık, sıkça idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir. Fakat bu belirtiler her zaman kanserin sonucunda olmaz. Bu yüzden hastaların mutlaka muayeneden geçirilmesi gerekir.

Kemik iliği kanseri tanısı nasıl konulur?

Bazı hastalarda yapılan rutin kan testleriyle tanı konulabilir. Genellikle kemik kırığı sonucunda çekilen x-ray filminden sonra kanserden şüphelenilir. Hastalar sorgulanarak, fiziki muayene yapılır. Bunun dışında kan testleri, idrar testleri, x-ray filmi, biyopsi yapılması gibi tetkikler yapılabilir.

Kemik iliği kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın tedavi seçenekleri fazladır. Bunlar hastanın gözlem altında tutulması, indüksiyon tedavisi ile kök hücre naklidir. Bazen bu tedavi seçenekleri kombinasyon halinde uygulanır. Bunun tercihi kanserin ne kadar ilerlediğine ve semptomların ne kadar etkili olduğuna bağlıdır.

Kemik İliği Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Dizde Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?

Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?